تبلیغات
انجمن نویسندگی سخن شهرکرد - نقی بلالی دهکردی مسئول انجمن نویسندگی سخن
 • گفت و گو با نقی بلالی دهکردی ، استاد نویسنده و منتقد ادبیات داستانی و سینمایی  - نقی بلالی دهکردی از آن دسته نویسندگانی است که به شکل حرفه ای و مستمر نوشتن را دنبال کرده است . اکنون پس از 23 سال نوشتن و کسب تجربه فراوان از پیشکسوتان و تاثیر گذاران در حوزه داستان و فیلم نامه و نمایش نامه در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود . وی ساکن شهرکرد و استاد دانشگاه های استان است . نقی بلالی نوشتن را از سال 1369 با چاپ داستان کوتاهی در مجله "جوانان امروز" آغاز کرد . از همان سال نمایش نامه نیز نوشت و در جشنواره های تئاتر استانی و کشوری به عنوان نمایش نامه نویسی پرکار مطرح گردید . نوشتن فیلم نامه و توجه به نقد و تحلیل فیلم و هنر سینمااز دیگر فعالیت های جدی ایشان است که در این چند ساله تلاشی وافر داشته است . جلسات آموزشی ایشان در انجمن نویسندگی برای علاقه مندان از سال 1372 تاکنون بطور مستمر برقرار است . نوشتن ، چاپ و انتشار 9 جلد کتاب داستانی ، سینمایی و نمایشی و چاپ مقاله های متعدد ادبی و پژوهشی در نشریه های استانی و کشوری ، حضور موثر در صحنه های ادبی و هنری به عنوان مدرس ، داور جشنواره ، بازخوان ، مشاور و ... از وی چهره ای ممتاز و شاخص در عرصه ادب و هنر بوجود آورده است که گوشه ای از این رشد و تکاپو ، انتخاب ایشان به عوان مدرس و استاد نمونه استان در عرصه سینما و داستان "در سال 1394" می باشد که به این بهانه مصاحبه ای با وی ترتیب دادیم .


  - استاد بلالی ، بسیاری از نویسنده ها ، جرقه کارشان از زنگ انشا خورده است ، شما از زنگ انشایتان چه خاطره ای دارید برای ما بگویید ؟

  زنگ های انشا همیشه پر خاطره هستند . یادم هست در دوران دبیرستان ، کلاس انشا به عنوان "کلاس ورزش" به شمار می رفت . یعنی دبیر این درس می رفت و داخل اتاق مدیر استراحت می کرد و بچه ها هم در حیاط مدرسه به دنبال توپ می دویدیم . این کار برای من که به این درس علاقه داشتم خیلی سخت بود برای همین چندبار به دبیر محترم اعتراض کردم که چرا نمی گذارد انشا بخوانیم . هرجور که بود بعد از اصرارهای زیاد رضایت داد و کلاس انشا برگزار شد . بچه ها نوشته هایشان را خواندند و در کمال تعجب دبیر چیزهایی که خوانده شد خیلی جذاب و گیرا بود و دبیر محترممان انگار تازه چیز جدیدی را کشف کرده باشد گفت :"نه ، شماها یه چیزی میشین" . از آن روز به بعد کلاس انشا همیشه تشکیل شد و دبیر فهمید که کلاس انشا هم بدرد می خورد .

  - "نوشتن" ریشه در چند سالگی شما دارد ؟ تا چه حد از خاطره هایتان برای نوشتن داستان ، فیلم نامه یا نمایشنامه استفاده کردید ؟

  با اطمینان می گویم از زمان کودکی نوشتن با من بود . یادم هست اول دبستان از مدرسه فرار می کردم . معلم مهربانی داشتیم به نام خانم نظامی (هرکجا هست خدا حفظش کند) . ایشان برای ایجاد علاقه و تشویق من به درس و مدرسه ، در حضور بچه ها دو کتاب کادو پیچ شده به من هدیه داد . یکی از آنها "الیور تویست" چارلز دیکنز بود و دیگری "تام سایر" مارک تواین . من آنها را که باز کردم خواندنش را اصلا بلد نبودم اما در عوض جذب رنگ و لعاب و نقاشی های زیبای آن شدم . با خودم گفتم "من هم باید یک روزی چنین کتابهای قشنگی بنویسم" حتی یادم هست وقتی چهارم دبستان بودم دفتر انشا اَم را به شکل کتاب در آوردم و اسمم را بالای کتاب به عنوان نویسنده نوشتم . شکل جدی آن به عنوان نویسنده کتاب واقعی از دوران دانشگاه اتفاق افتاد و همچنان ادامه دارد .

  - نویسنده هایی که بر روی سبک نوشتن شما اثر گذاشته اند بیشتر ایرانی اند یا خارجی ؟

  برایم فرقی ندارد . داستان باید خوب و گیرا باشد حالا چه ایرانی چه خارجی . راستش را بخواهید نویسنده های خارجی را به لحاظ تکنیک و ساختار و حتی محتوا بیشتر دوست دارم . مگر می شود نویسندگانی مثل ویکتور هوگو ، آنتوان چخوف ، آلبر کامو ، ارنست همینگوی ، مارسل پروست و خیلی های دیگر را فراموش کرد . البته از نویسندگان ایرانی جلال آل احمد ، احمد محمود ، مصطفی مستور ، هوشنگ مرادی کرمانی و استادم محمدرضا سرشار فوق العاده هستند . اما به هر حال ادبیات داستانی در کشور ما نوپا و دارای پستی و بلندی های زیادی است که بنده در مقاله هایم به طور مفصل این قضیه را بررسی کرده ام . این مسئله را مقام معظم رهبری به خوبی موشکافی کرده اند ، چنانکه فرموده اند : "ادبیات داستانی در کشور ما ضعیف است و نویسندگان متعهد و اهل قلم اندیشمند لازم است به شکل جدی و علمی به این مسئله بپردازند" این فرموده نشان می دهد ما باید خیلی بیشتر از اکنون تلاش کنیم

  - خواندن و مطالعه برای نویسنده چقدر لازم است ؟

  علم روانشناسی می گوید : "با هر سی صفحه خواندن ، سه خط آفرینش خلاقانه اتفاق می افتد" نویسنده ای که بخواهد تمام عیار بنویسد و حرف تازه ای برای گفتن داشته باشد باید زحمات فکری فراوانی بکشد . یک شبه آدم نمی تواند نویسنده شود سالها باید به طور مستمر بخواند آن هم متنوع و هدفمند . کتابهای زیادی بخواند و تعصب را کنار بگذارد هم ایرانی بخواند هم خارجی . با مطالعه می فهمد چه کم و کاستی های دارد و ایرادات اش کجاست . نقاط مثبتش چیست و چه مایه هایی دارد . آن وقت است که به کشف و جستجوی مسیرهای تازه بر می آید . زحمت روحی می کشد ، متعهد می شود در برابر خودش و جامعه اش . به نیاز سنجی روانشناسانه و جامعه شناسانه می رسد . می خواند و می خواند . آن وقت می شود نویسنده . ده سال بیست سال شاید هم بیشتر لازم است حرفه ای مطالعه کند و بنویسد تا اثری نو و بدیع و جهانی خلق کند و تازه آن وقت ابتدای راه است . راه همچنان ادامه دارد

  - استاد ، شما به عنوان مسئول انجمن نویسندگی سخن هستید . از انجمن برایمان بگویید . شنیده ها حاکی است که انجمن شما در بیشتر جشنواره های ادبی موثر واقع شده و یکی یکی رتبه های برتر نویسندگی کشور را از آن خود می کند . بیشتر توضیح می دهید ؟

  خوشبختانه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد و مدیر توانمد و هنرمند آن خانم دکتر کبیری ، شکل و رویکرد جدید و پویایی در عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری شهرستان شروع شده است که نتیجه آن سر و سامان دادن و ایجاد نظم و رشد به انجمن های ادبی شده است . همانطور که می دانید انجمن نویسندگی سخن شهرستان شهرکرد سابقه 23 ساله دارد . یعنی نخستین انجمن نویسندگی استان است که به شکل حرفه ای و تخصصی و البته مستمر و بدون وقفه از سال تاسیسش تاکنون به فعالیت و آموزش و تربیت هنرجویان و علاقه مندان به نوشتن داستان و فیلم نامه می پردازد . نتیجه آن هم خوشبختانه تقدیم نویسندگان صاحب کتاب و اثر در جامعه ادبی کشور است . مثلا همین ماه گذشته در جشنواره رضوی ده نفر از اعضا و هنرجویان انجمن شاهکار آفریدند و توانستند رتبه های اول تا سوم بخش های مختلف داستان کودک و نوجوان رضوی را از آن خود کنند . جالب است داورانی این آثار را انتخاب کردند که بسیار سخت گیر و از استید برجسته دانشگاهی محسوب می شوند .

  - بنا به گفته منتقدان و صاحب نظران و الته هنرجویانی که از نزدیک از آموزش های حضرتعالی در انجمن نویسندگی سخن شهرکرد سود برده اند ، رمز اصلی پویایی و موفقیت انجمن را تخصص ، اطلاعات وسیع و جامع ، نوع آموزش ساده و خلاقانه و از همه مهمتر اخلاق و منش دوستانه حضرتعالی دانسته اند که خستگی ناپذیر 23 سال است دلسوزانه در عرصه ادبیات داستانی استان تلاش می کنید. آیا مسئولان تاکنون آنطور که باید و شاید قدر شما را دانسته اند ؟

  برای من مهم نیست که کسی توجه کند یا نه . من دنباله رو هدفی هستم که سالها قبل انتخاب کردم و آن هدف بزرگ رشد فرهنگ جامعه است . البته از حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مدیر محترم آن آقای کارگران و همچنین مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد خانم دکتر کبیری بسیار تشکر می کنم اما باور کنید در گذشته وضع چنین نبود یعنی ادبیات داستانی در بین مقوله های ادبی دیگر از جمله شعر بسیار مظلوم واقع می شد و با بی توجهی مسئولان در محو کردن این رشته هنری می شد. اما الان اوضاع بهتر شده است و امیدوارم این حمایت ها همچنان ادامه داشته باشد تا نتیجه آن اعتلای هنر نویسندگی استان و پرورش فرهیختگان و مشتاقان اهل قلم متعهد استانی باشد . ضمن اینکه جای دارد از دیگر اعضای انجمن نویسندگی آقای اشکان عظیمی آقای میثم اسکندری خانم نیره ندیمی خانم خاطره شیوندی و خانم یاسمن مظاهری کمال تشکر را بنمایم که دلسوزانه بنده را یاری کردند و حامی انجمن می باشند .

  - استاد در کتابهای شما بیشتر به موضوع و شخصیت های پیچیده و درونی توجه شده است ، بنظر می رسد روایت در کارهایتان شکل تازه و جدیدی دارد ، نظر خودتان در این باره چیست ؟ کتام کتاب و اثرتان را بیشتر از بقیه دوست دارید ؟

  درست می گویید ، دنیای درون و پیچیدگی های ذهنی و روانی شخصیت ها برایم خیلی مهم است . منطق فکری و نگرش فلسفی که شخصیت ها به زندگی و دنیای امروزی دارند . اگر داستان های گذشته حکایت و روایت زندگی روزانه بود ، داستان امروز می کوشد دنیای ناشناخته درون آدمی را کشف کند و در معرض دید خواننده قرار دهد . برای همین است که روانشناسی و فلسفه در رشته حوادث و شخصیت پردازی کارکتر داستان هایم بیشتر مورد توجه قرار گرفته است . اما در مورد سوال دیگر شما یعنی بهترین کتابم طبیعی است که همه را دوست دارم اما یکی براین متمایز است بنام "جای خالی دریا" که حدود پنج سال روی آن کار کردم . بیشتر دوست دارم خواننده کتابهایم را بخواند و نظر دهد .

  - و اما سوال آخر ، پیام شما به عنوان نویسنده ای صاحب سبک و با تجربه به آغازگران مسیر طولانی نوشتن چیست ؟

  امیدوارانه ، با توکل به خدا ، خستگی ناپذیر ، با مطالعه فراوان ، کنجکاو و جستجوگر ، بنویسند ، بنویسند و بنویسند و خسته نشوند . نومیدی به دل راه ندهند و طبق فرمایش مقام معظم رهبری "در برابر خود و جامعه متعهد باشند" از همین جا از همه علاقه مندان به هنر نویسندگی دعوت می کنم تا باحضور خود در انجمن نویسندگی سخن شهرکرد به فراگیری و آموزش این رشته مدرن و امروزی همت گمارند و آثاری بیافرینند تا باعث رشد و پویایی فرهنگ ملی و دینی کشور شود . جلسات آموزشی انجمن نویسندگی سخن شهرکرد هر هفته عصر دوشنبه از ساعت چهار در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد دایر می باشد و از همین جا از همگان دعوت می کنم در این کارگاه حرفه ای نویسندگی شرکت کنند .

  (مصاحبه:اشکان عظیمی)

   

  موضوع مطلب: اخبار انجمن ،

  نویسنده: عظیمی | شنبه 28 شهریور 1394 ساعت 03:56 ب.ظ

  شنبه 14 آذر 1394 01:27 ب.ظ
  سلام.قدر خوب. ممنونم از این مصاحبه خوب.
  زمان و مکان انجمن کجاست؟ چه ساعاتی؟ آیا هرکسی میتونه شرکت کنه؟
  عظیمی
  سلام . سپاسگزار . پست ثابت وبلاگ زمان و مکان را مشخص کردم با این حال هر هفته دوشنبه ها از ساعت 3 کلاس در اداره ارشاد میراباد غربی تشکیل میشه حضور هم آزاد است
 • درباره سایت

  انجمن نویسندگی سخن با هدف شناسایی استعدادهای نویسندگان استان از سال ۷۷ فعالیت می کند ، اما در سال ۹۱ با نام رسمی "انجمن نویسندگی سخن" توانست خود را به ثبت برساند و زیر نظر اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرکرد به کار خود ادامه دهد و از همان زمان بود که وبلاگ انجمن هم تاسیس شد.
  کار وبلاگ بر سه پایه استوار است: اولین و مهمترین رسالت ما نشر آثار خوانده شده در انجمن و شناساندن نویسندگان انجمن به دیگر هنرمندان است ، دوم درج مطالب آموزشی ، و سوم درج اخبار انجمن می باشد .


  بنام خدا
  حال که به لطف پروردگار حکیم و دانا ، انتخابات دومین دوره از انجمن نویسندگی سخن را پشت سر گذاشتیم ، جا دارد از طرف اعضای محترم جدید انجمن ، از تمامی کسانی که در دوره ی نخست برای این انجمن زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی کنیم .

  انجمن نویسندگی سخن به یاری حق تعالی و مساعدت مسئولین امر در نظر دارد با نگاهی به آینده ی روشن ، نویسندگانی در تمام رده های سنی در زمینه ی داستان ، فیلم نامه نویسی ، نمایش نامه نویسی ، متن ادبی پرورش دهد . شاید امروز این نویسندگان جوان در صحنه ی ادبی استان و کشور گمنام و ناشناخته باشند اما روزی خواهد رسید در آسمان ادبیات سرزمین کهن ایران اسلامی و نیز در عرصه های بین المللی ، بدرخشند و بتوانند با قلم مقدس خود زمینه ساز حکومت جهانی امام عصر (عجل الله ) باشند .

  امید است بتوانیم با برنامه ای جامع و نیز حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همچنین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد ، گام های مؤثری در حیطه ی ادبیات این استان برداریم ؛ چرا که ما به آنچه انجام می دهیم ایمان داریم زیرا ایمان نیروی محرک اهل خرد است .

  در پایان از همه ی شما عزیزان ، اساتید گرانقدر و نویسندگان بزرگوار دعوت می کنیم تا با حضور مؤثرتان در نشست های ادبی این انجمن ، ما را در این مسیر سبز یاری رسانید .
  رئیس و مدرس انجمن :
  استاد نقی بلالی دهکردی

  اعضای هیئت رئیسه ی انجمن :
  نیره ندیمی ، خاطره شیوندی ، اشکان عظیمی
  یاسمن مظاهری ، میثم اسکندری

  زمان : دوشنبه ها ساعت 17 الی 19
  مکان : شهرکرد ، میر آباد غربی ، میدان ابوریحان ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد ، سالن جلسات

  آدرس ایمیل انجمن
  Email: sokhan1377@gmail.com

  به امید توفیقات روز افزون از خداوند متعال

  تماس با ما پست الکترونیک صفحه اول